Projekt "Život bez odpadu"

Projektom Život bez odpadu chceme ukázať alternatívy, ako je možné zmeniť spôsob života.

Súčasťou projektu je organizácia podujatia Novomestský piknik, ktoré sa bude konať v Novom Meste nad Váhom, v mestskom parku J.M.Hurbana.

V rámci projektu budú aj workshopy zamerané ako jednoducho sa dá zmeniť životný štýl k nulovému odpadu. Počas trvania projektu vznikajú videá ako si môžete vyrobiť produkty na každodenné využitie s minimalizovaním dopadov na životné prostredie – odličovacie tampóny, včelie obaly, sieťované vrecká a iné.

Budú sa realizovať aj jednotlivé workshopy, kde si budú môcť prísť jednotlivý záujemcovia takéto produkty vyrobiť v ateliéri OZ. Pre šírenie myšlienky zero-waste naše OZ v rámci projektu vyrobilo DIY sety. V OZ máme dobrovoľníkov, ktorí sa venujú výrobe a tvorbe jednotlivých aktivít.  Prispievajú svojím časom k výrobe prezentačných produktov, ktoré poskytujeme za príspevok pre občianske združenie a tým sa budú financovať aktivity na podporu podujatia.

Zamietni / Refuse

Nauč sa povedať nie. Nauč sa odmietnuť použiť veci, ktoré sú jednorázové a odpad po nich tu ostane navždy.

Zredukuj / Reduce

Stop impulzívnemu nakupovaniu. Zredukuj potrebu kúpy nepotrebných vecí. Zjednoduš svoj život a nakupuj veci, ktoré je možné použiť niekoľkonásobne a sú z prírodných materiálov. Zredukuj množstvo odpadu, ktoré generuješ.

Znovu použi / Re-use

Stopka používaniu jednorázových produktov. Nahraď ich produktami, ktoré sú udržatelnejšími alternatívamami. Ak sa vec pokazí, má zmysel sa pokúsiť ju opraviť a znova používať.

Zrecykluj / Recycle

Po uplatňovaní prvých 3 zásad máme možnosť veci ešte recyklovať. Je dôležité odpad očistiť a dôkladne separovať aby mohol byť korektne recyklovaný.

Zvyšok skompostuj / Rot

Bio odpad je vhodné kompostovať. Vhodný kuchynský odpad môžeme premeniť na kompost.

Sledujte nás